Átlagos gondolkodás a csípős, hideg tavaszi reggeleken: megvonjuk a vállunkat, "hm, ma is elkel a kabát". A méhész, vagy méhész családból származók (sűrűn mutatok magamra) gondolkodása ugyanezeken a reggeleken:"Istenem, vajon mi lesz idén az akácterméssel?"
Összefoglalom, milyen "apróságokon" múlik, hogy lesz-e akácméz az idén vagy sem. Szakmázzunk emberi nyelven:
(zenei aláfestés: Vivaldi:Tavasz) Az enyhe tél kedvezett a méhcsaládok fejlődésének. Mit értünk ez alatt? A téliesített, számos hőszigetelő takaróval védett méhcsaládokban a kemény mínuszok miatt nem kellett aggódni, az általános állomány csökkenés elhanyagolható volt. A korai tavasz kedvezett a szaporulat gyarapodásának, a virágok megfelelő mennyiségű virágport adtak ahhoz, hogy népes utánpótlás sereg fejlődjön ki, akik a tavaszi nektárból jócskán betakaríthatnak. Az enyhe tél hátránya: a hótakaró hiánya miatt a fák nedvkeringése hamar megindul, így egy kisebb fagy is óriási kárt tud okozni. Ezen felül, az olvadó hómennyiség hiánya befolyással van a növények, fák tavaszi nedvesség ellátására is, ami egy csapadékszegény tavaszi indulásnál a fák fejlődésére, virágzásra és nektár termelésre is hatással van.
Bár a mai témám az akácméz termés, engedjetek meg egy megjegyzést: idén nagyon száraz tavaszunk volt, ami a tavaszi repce virágzásnál a nektár termelés csökkenéséhez vezetett (a repce az akác előtt virágzik), a termés ötödére számítunk a méhészek előzetes becslése alapján.
Vissza az akáchoz (zenei aláfestés: Bach: Violin Concertos): idén, az enyhe tavasszal minden hamarabb megtörtént, márciusban a fák jó részének rügyei kipattantak, a természet élénken ébredezett, nem csak pompás fűtakaró sarjadt, de hamar leveleztek a bokrok, fák, egyre melegebb nappalok jöttek, a hőmérséklet országszerte 15-18 fokig felszökött.
Beköszöntött az április (zenei aláfestés: Vivaldi Nyár, III. tétel), nem ritkán 20-23 fokkal. Ez után, az első héten nem voltak ritkák az éjszakai fagyok, -10 fokkal, mely végigsöpört az országon. Baranya, Somogy, Szabolcs, Tolna, nem kímélte a méhlegelőket. Miután a rügyek növekedésnek indulnak a talajmenti fagyok is végzetesek. Az ország egyes területein 70-90%-os a fagykár.
(zenei aláfestés: Liszt Ferenc: II. Magyar Rapszódia) A fagyott akác is képes virágzásra. Sokszor gondolkodhat úgy a gyanútlan mézkedvelő (látva a szép, fehér akác virágot): mégsem olyan nagy a baj, van elég virág. Ugyanakkor fontos tudni, hogy a fagyott virág vagy egyáltalán nem, vagy csak minimális nektárt képes adni. A méhészeti ágazat -hasonlóan a mezőgazdasághoz- nagyon erősen ki van téve az időjárásnak. Az évek túlnyomó részében van több kevesebb fagy, tehát a méhészek életében állandó vendég a méztermés miatti aggodalom, félelem.
Összegzésként. Pompás, hófehér akácfürtök, mennyei virágillat, mégsem biztos, hogy ad nektárt. Ez a négy ok biztosan befolyásolja, hogy lesz-e akácméz termés, ha igen mennyi:
- Méhcsaládok népessége, tavaszi fejlődése
- Tavaszi csapadékmennyiség (hótakaró utáni olvadék, esővíz)
- Rügyfakadás utáni fagyok
- Virágzás ideje alatti időjárás
Ha az első három ponttal nincs gond, akkor a nehezén túl vagyunk, de még mindig ott van az a 2 hét, ami alatt a nektártermelés folyik. Ha virágzás alatt esős az idő, a méhek nem gyűjtenek, a nektárt kimossa az eső. Ha nem esik, ragyogó az idő, akkor a szél bír befolyással. Édesapám megfigyelése 99%-ban beváltotta a tapasztaltakat: északi irányú széljárásnál nem mézelnek a növények. Rendkívül összetett. Ugye?
Az idei év teljesen más lesz, mint a többi, mutatom:
- Méhcsaládok népessége, tavaszi fejlődése: EZ JÓ
- Tavaszi csapadékmennyiség (hótakaró utáni olvadék, esővíz): EZ NEM VOLT
- Rügyfakadás utáni fagyok: SAJNOS ELFAGYOTT
- Virágzás ideje alatti időjárás: KÉRDÉSES!
De vajon tartogat akácmézet az idei esztendő? Hamarosan kiderül.
Van még pár perced? Volna kedved egy kérdőív kitöltéséhez?
fejembe vettem, hogy elkészítek egy egész országra kiterjedő Méz tesztet, de ez Nélküled aligha sikerülhet. Arról, hogy mi ezzel a célom és mit ajánlok fel érte cserében, itt írok: kattints a kérdőív megkezdéséhez.