2020. február, Georgiai Egyetem. Szakemberek egy csoportja fantasztikus célért dolgozik együtt. Itt a követendő példa.
A Georgia Egyetem, a minisztérium, az egyetemhez tartozó állami botanikus kert és a zöldipari szövetség összefogott és programot indított az őshonos növények védelme és termesztése érdekében, amelyek fontos szerepet játszanak a beporzó rovarok élelmezésében. Ennek célja a termelők és szakemberek ösztönzése: meghatározott fajtájú növények telepítésével támogassák a beporzókat, akik számára természetes búvóhelyet és táplálékforrást nyújtanak a kijelölt fajták.
A termesztésre javasolt növényfajtákat kertészek, zöldipari szakemberek, ökológusok csoportja válogatta össze, szem előtt tartva a beporzók igényeit, esztétikai és piacképességi szempontokat, vagyis mik azok a kedvelt kiskerti növények, amik nemcsak népszerűek és szívesen ültetett fajták, de virágporban gazdagok és megfelelő védelmet, élőhelyet adnak a rovarok számára. Nem titkolt cél az sem, hogy a felhívják a vállalkozások, a kerttulajdonosok és iskolák figyelmét arra, hogy a beporzás és így az élelmezés veszélybe kerülhet az őshonos növények jelenléte nélkül.
Olyannyira komolyan gondolják a megvalósítást, hogy a kijelölt kerti növényeket 2020 végétől elérhetőek lesznek a kertészeti áruházakban (Solidago petiolaris, Conradia canescens, Clethra alnifolia).
Mennyire szuper lenne, ha itt Magyarországon is képesek lennénk tudatosan növényesíteni a kiskertjeinket.
Ha kertesházban élsz, milyen virágaid vannak, amiken szívesen döngicsélnek a beporzó rovarok? Írd meg kommentben.
Ha még nem olvastad korábbi írásomat (Beporzók, méhecske hotelelek és az ökológiai katasztrófa), kattints és tájékozódj, mely rovarok végzik a növények beporzását, ami nélkül nem teremne zöldség,gyümölcs.
Gyere, klikkelj és kövesd be a Mézecske nevű Facebook oldalamat, hogy azonnal értesülj az újabb posztokról.
Forrás: newswire.caes.uga.edu