A tavasz első fái virágba borultak. Most, április elején már az ország egész területén nyílnak a gyümölcsfák virágai. Ezek nem csak színeiben pompásak, illatával bódítóak, hanem reménnyel teli jelenséget is jelentenek. Valami új kezdete, a gyümölcstermés hírnökei. Beporzók milliói repkednek boldogan, hol nektárt, hol virágport gyűjtve.
Miért vegyes méz a virágméz?
A tavaszi rétek, szilva és cseresznye fa, barack, körte és meggy csodás méhlegelőt jelentenek a mézelő méheknek. Az első jelentős fajtaméz, a közkedvelt akác virágzásáig mindenféle fáról, bokorról, virágról gyűjtenek nektárt a méhek. Ezek virágzása időben átfedésben van egymással, így ezek begyűjtése, sejtekben való raktározása vegyesen, vegyítetten történik. Éppen ezért nevezzük gyakran vegyes méznek a tavaszi virágmézet, hiszen vegyesen található benne minden, amit a méhek tavasszal találtak. Mik is kerülnek ebbe az ízében markáns, pikáns mézbe? (ami a méhészek közvetlen közelében megtalálható nagyobb mennyiségben)
Szilva, olasz kökény, ringló. Nem csak vidéken, de a városokban is megtalálhatók ezek a hófehér virágpompával szembetűnő fák:
Cseresznye:
Körte:
és beszélhetnénk még számtalan gyümölcsfáról. Emellett számos egyéb virágos kultúráról is hordanak nektárt a méhek, mint például gesztenye, facélia, lucerna, mustár, repce, napraforgó,ami némelyike önálló fajtamézként is megtalálható, de sok esetben keveredhetnek a mézek a gyűjtés jellegéből, idejéből és más körülményből kifolyólag.
A virágméz jellegzetessége
- színe a sötét aranytól, a vörösig, világos barnástól a feketébe hajlóig nagyon változatos
- illata és íze rendkívül változatos, markáns, némely esetben kissé kesernyés, gyakorlatilag nincs két egyforma ízvilágú vegyes méz, mint ahogy minden azonos fajtájú bor is más ízvilágú
- viszonylag hamar bekristályosodik,mely természetes jelenség, ez minőségén semmit sem változtat
Így tedd újra folyékonnyá megszilárdult mézedet
Amennyiben jobban szereted folyékony állapotban, a titok nem más, mint a melegvíz fürdő. Állítsd bele az üveges mézedet a forró vízbe úgy, hogy a kupak alatti részig benne üljön, arra vigyázz, hogy a víz ne legyen melegebb kb. 40 foknál. Addig ismételd ezt, míg a méz teljesen fel nem olvad, majd töltsd át egy szép, tiszta üvegbe és újra jóérzéssel fogod a teádhoz adni, vagy gyerekeknek a kenyérre csorgatni.
Első lépésként gyere, klikkelj és kövesd be a Mézecske nevű Facebook oldalamat, hogy azonnal értesülj az újabb posztokról.
Ha még nem olvastad korábbi posztomat, akkor szörfözz tovább erre a bejegyzésre, ahonnan megtudhatod: miért fogyaszthatják allergiások is a virágport, hogyan gyűjtik, szállítják és tárolják a méhek a virágport, illetve mire használják a méhcsalád tagjai?